Teknik Geziler

Teknik Geziler

08.11.2016 tarihindeki Yiyecek İçecek Servisi ve Uygulamaları dersi ve Otel Oryantasyonu Etkinliği Crystal De Luxe Resort Otelde gerçekleştirilmiştir.Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

“Eskimeyen Tatlar” başlığında gerçekleştirilen teknik gezilerimiz kapsamında “Tarihi Vefa Bozacısı” 14.02.2016 tarihinde ziyaret edilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

“Zeytinyağı Üretimi Teknik İnceleme Gezisi” 14.12.2015 tarihinde Manavgat Zeytinyağı Fabrikası (Manatolia)’na gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

“İreks Pastacılık Eğitimi Teknik İnceleme Gezisi” 12.12.2015 ve 19.12.2015 tarihlerinde Öğretim Görevlimiz Serdar ALTUNSABAN sorumluluğunda gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

19.11.2015 tarihindeki Yiyecek İçecek Servisi ve Uygulamaları dersi,  Karmir Resort Otelde gerçekleştirilmiştir.Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

Misyon

Ülkemizde turizmin en önemli merkezlerinden birisi olan Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu olarak misyonumuz; yerel ve uluslararası ihtiyaçları göz önünde bulundurarak Gastronomi alanında (Aşçılık ve İkram hizmetleri) uzman (en az bir yabancı dil bilen, alanındaki bilgisayar yazılımlarına hakim, yeterli düzeyde teorik ve uygulamalı eğitim almış) bireyler yetiştirmek, Bilimsel ve sektörel araştırmalar yapmak, Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek ve Ulusal-Uluslararası düzeyde etkinlikler gerçekleştirmektir.

Vizyon

Gastronomi alanında yetiştirdiği bireyler ve gerçekleştirdiği projeler ile tanınan, sahip olduğu altyapı ve deneyim ile sektör taleplerine cevap verebilen, gelişen dünyanın gereksinimlerini önceden belirleyerek alanına liderlik eden uluslararası düzeyde bir meslek yüksekokul olmak.

İletişim

Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu
Cumhuriyet Mahallesi 136. Sokak No: 7 Göynük – KEMER – ANTALYA
Tel: 0 242 815 30 37
Tel: 0 242 815 30 38 - Belgegeçer