Göynük

Göynük

Meslek Yüksekokulumuz Antalya‘nın Kemer İlçesine bağlı Göynük Beldesinde üniversiteye 37 km uzaklığında bulunmaktadır. Göynük mavi bayraklı denizi, doğal güzellikleri ve çok sayıdaki turizm işletmesiyle turistik bir yerleşim birimidir.

Tarihçe

Binanın temeli 30 Nisan 2011’de Göynük Belediyesi tarafından atılmıştır. Göynük Belediyesinin tamamen kendi imkânlarıyla yaptırdığı meslek yüksekokulu Kemer ve civarındaki ilk ve tek yükseköğretim kurumu olma özeliğini taşımaktadır.

Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 20 Şubat2014 tarihli toplantısında alınan karar ile kurulmuştur ve Türkiye’de mutfak sanatları alanında önlisans eğitimi veren ilk tematik yüksekokul olmuştur.

Fiziki Altyapı

Yüksekokulun binası mutfak sanatları eğitimine uygun bir kapasite ve fiziksel planlama ile 10.05.2011 tarih ve 2011/11 numaralı Yapı ruhsatına istinaden inşa edilmiştir. Parselin toplam alanı 3.415 m2 olmakla birlikte binanın ruhsata esas toplam metrekaresi 5.130’dur.

 Yüksekokul binasında 9 adet derslik, 2 adet dil laboratuarı, 1 adet konferans salonu, 1 adet toplantı salonu, 1 adet kütüphane, 2 adet teknik ofis, 1 adet servis alanı, 1 adet gastronomi uygulama atölyesi, 1 adet uygulama laboratuarı, 1 adet yemekhane, 1 adet et ürünleri işleme laboratuarı, 1 adet mutfak laboratuarı, 1 adet öğrenci işleri ofisi, 1 adet kantin, 2 adet soğuk depo, 1 adet restoran ve restoran mutfağı, 14 adet idari ofis, 1 adet hobi salonu, 1 adet uygulama atölyesi mevcuttur.

Ulaşım

Göynük Beldesi Antalya havaalanına 45 km uzaklıktadır. Belde, ilçe merkezine 9 km, il merkezine 35 km uzaklıktadır. Beldenin çevre il ve ilçelerle düzenli karayolu bağlantısı mevcuttur. Belde Antalya‘nın güneybatısında bulunan Kemer ilçesinin batısında yer almakta olup günün her saati bu güzergahta ulaşım mümkündür.

Eğitim-Öğretim

Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu ilk olarak Otel, Lokanta ve Hizmetleri Bölümünde açık bulunan Aşçılık (Örgün Öğretim) programına öğrenci almayı planlamaktadır.

Meslek Yüksekokulumuz öğrencilerinin teorik ve uygulamalı eğitimleri, meslek yüksekokulu binamızda verilecektir. Bu bağlamda öğrenciler gerek meslek yüksekokulumuzun bulunduğu bölgedeki konaklama işletmelerinde gerekse de okul binası içerisinde bulunan uygulama alanlarında uygulama yapma imkanı bulabilecektir.

Misyon

Ülkemizde turizmin en önemli merkezlerinden birisi olan Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu olarak misyonumuz; yerel ve uluslararası ihtiyaçları göz önünde bulundurarak Gastronomi alanında (Aşçılık ve İkram hizmetleri) uzman (en az bir yabancı dil bilen, alanındaki bilgisayar yazılımlarına hakim, yeterli düzeyde teorik ve uygulamalı eğitim almış) bireyler yetiştirmek, Bilimsel ve sektörel araştırmalar yapmak, Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek ve Ulusal-Uluslararası düzeyde etkinlikler gerçekleştirmektir.

Vizyon

Gastronomi alanında yetiştirdiği bireyler ve gerçekleştirdiği projeler ile tanınan, sahip olduğu altyapı ve deneyim ile sektör taleplerine cevap verebilen, gelişen dünyanın gereksinimlerini önceden belirleyerek alanına liderlik eden uluslararası düzeyde bir meslek yüksekokul olmak.

İletişim

Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu
Cumhuriyet Mahallesi 136. Sokak No: 7 Göynük – KEMER – ANTALYA
Tel: 0 242 815 30 37
Tel: 0 242 815 30 38 - Belgegeçer