Hedeflerimiz

Mutfak Sanatları ve Aşçılık

Günümüzde dışarıda yemek yeme olgusunun sosyal bir davranış olarak yaygınlaşması, bilimsel alandaki gelişmeler ve artan turizm faaliyetleri ile birlikte mutfak sanatları ve aşçılık giderek değer kazanan, yaratıcılıkla iç içe geçmiş bir meslek halini almıştır.

Toplumumuzda çok çeşitli sebeplerle dışarıda yemek yeme sıklığının artması ve özellikle 1980 sonrası çok hızlı bir gelişme gösteren ve gelişmeye devam edeceği öngörülen bir turizm endüstrisinin varlığı ile Türkiye’de aşçılık genç kuşağın ilgi duyabileceği saygın ve gelecek vaat eden meslekler arasında yerini almış, önemli bir istihdam olanağı yaratmaya başlamıştır. Ancak, gençlerimizin bu alanda istihdam edilebilmeleri konu ile ilgili sağlam temeller üzerine inşa edilmiş bir eğitim almaları ile olanaklıdır.

Geleneksel olarak aşçıların usta-çırak ilişkisi çerçevesinde yetiştirilebileceği anlayışı, meslek üzerine biçimsel eğitimlerin verilmeye başlaması ile teoriyi ve uygulamayı birleştirebilen bilimsel bir yaklaşımla değişmeye başlamıştır. Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu bünyesinde verilecek eğitim bu düşünsel temel üzerine şekillenmektedir.

Misyon

Ülkemizde turizmin en önemli merkezlerinden birisi olan Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu olarak misyonumuz; yerel ve uluslararası ihtiyaçları göz önünde bulundurarak Gastronomi alanında (Aşçılık ve İkram hizmetleri) uzman (en az bir yabancı dil bilen, alanındaki bilgisayar yazılımlarına hakim, yeterli düzeyde teorik ve uygulamalı eğitim almış) bireyler yetiştirmek, Bilimsel ve sektörel araştırmalar yapmak, Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek ve Ulusal-Uluslararası düzeyde etkinlikler gerçekleştirmektir.

Vizyon

Gastronomi alanında yetiştirdiği bireyler ve gerçekleştirdiği projeler ile tanınan, sahip olduğu altyapı ve deneyim ile sektör taleplerine cevap verebilen, gelişen dünyanın gereksinimlerini önceden belirleyerek alanına liderlik eden uluslararası düzeyde bir meslek yüksekokul olmak.

İletişim

Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu
Cumhuriyet Mahallesi 136. Sokak No: 7 Göynük – KEMER – ANTALYA
Tel: 0 242 815 30 37
Tel: 0 242 815 30 38 - Belgegeçer