Misyonumuz

Günümüzde yemek yeme olgusunun ihtiyaçtan öte sosyal bir davranış olarak yaygınlaşması, bilimsel alandaki gelişmeler ve yiyecek içecek sektöründeki gelişmeler ile birlikte gastronominin, önemli bir bilim dalı haline gelmesini sağlamıştır. Gastronominin, saygın ve gelecek vaat eden meslekler arasında yer alması bu alana olan ilgiyi artırmıştır. Ancak, gençlerimizin bu alanda istihdam edilebilmeleri konu ile ilgili sağlam temeller üzerine inşa edilmiş bir eğitim almaları ile olanaklıdır.

 

Yiyecek içecek hizmetleri alanında tematik bir okul olan Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu bünyesinde Aşçılık, İkram Hizmetleri, Pastacılık ve Ekmekçilik programlarında, bilimsel bir yaklaşımla teoriyi ve uygulamayı birleştiren kalite ve gıda güvenliği odaklı eğitimler verilmektedir. Böylece ulusal ve uluslararası anlamda sektöre kalifiye personel yetiştirilmektedir.

Misyon

Gastronomi alanında teorik bilgileri uygulama becerilerine dönüştürerek sektörün ve toplumun nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayan, kaliteli eğitim hizmeti sağlayan, öğrenmeye yeniliğe ve gelişime açık bireyler yetiştirmektir.

Vizyon

Gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi alanında değişimi ilke edinen, yeniliği takip eden, uluslararası düzeyde tanınan ve tercih edilen kaliteli ve seçkin bir eğitim kurumu olmaktır.

İletişim

Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu
Cumhuriyet Mahallesi 136. Sokak No: 7 Göynük – KEMER – ANTALYA
Tel: 0 242 815 30 37
Tel: 0 242 815 30 38 - Belgegeçer