Pastacılık ve Ekmekçilik

Programın bağlı olduğu bölüm

Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri

Program adı

Pastacılık ve Ekmekçilik

Program Koordinatörü

Öğretim Görevlisi Doktor Gizem YILDIZ

Programının Amacı

Yüksekokulumuzda yer alan pastacılık ve ekmekçilik eğitiminin amacı; konaklama ve yiyecek içecek işletmeleri için gereken kalifiye pastacı, ekmekçi, baklavacı ihtiyacını karşılamak, yurtdışındaki üniversitelerle uluslararası alanda rekabet edebilecek hem mesleki anlamda profesyonel hem de yabancı dil bilgisine sahip bireyler yetiştirmek, pastacılık ve ekmekçilik alanında meslek liselerinden mezun olan bireylerin devam edebilecekleri bir zemin hazırlamak, yiyecek ve içecek işletmelerinde kaliteli ve yaratıcı ürünlerin hazırlanması ve sunulması için öğrencilere yol göstermektir.

Programının Kazanımları

  • Pastacılık ve ekmekçilik ile ilgili temel kavramları ve meslek standartlarını tanımlar.
  • Pasta ve ekmek üretimi yapılan işletmelerdeki organizasyon yapısını ve üretim sürecinin işleyişi hakkında bilgi sahibi olur.
  • Yiyecek içecek işletmelerinde gerçekleştirilen; pasta, çikolata, ekmek,  tatlı vb. ürünlerin üretim tekniğine uygun biçimde üretimi gerçekleştirir.
  • Yiyecek içecek sektöründe kullanılan bilgisayar programları (Word, excel vb.) ve teknik ekipmanların kullanımlarını bilir.
  • Sahip olduğu teorik ve pratik deneyimle, sektörde karşılaştığı sorunları analiz ederek çözüm odaklı süreç yönetimi uygular.
  • Pastacılık ve ekmekçilik sektörüne ait yeni ürünleri geliştirir, pastacılıkta süsleme teknikleri ve pasta süsleme uygulamalarını yapar.
  • Gıda güvenliği temel esasları doğrultusunda insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeden pastacılık ve ekmekçilik ürünlerinin üretimini gerçekleştirir.
  • İş sağlığı ve güvenliği konusunda aldığı eğitim doğrultusunda iş yerlerinde temel hak ve yükümlülükleri hakkında bilgi sahibi olur.
  • Besin ögeleri ve besin gruplarına olan ihtiyaçlara göre pastacılık ve ekmekçilik ürünlerini belirleyerek uygun menüyü planlar.

 

Mezunların İstihdam Profili

 

Pastacılık ve ekmekçilik programından mezun olan bireylerin çalışma alanları oldukça geniştir. Öğrenciler mezun olduktan sonra kamu ve genellikle özel işletmelerde görev alabileceklerdir. Bununla birlikte mezunlar; turizm bölgeleri ve büyük şehirler ağırlıklı olmak üzere ekmek ve pasta üretimi yapılan bağımsız yiyecek içecek işletmelerinde (restoranlar, kafeler, pastaneler, fırınlar), catering işletmeleri, kurvaziyerlerde, havayolu işletmeleri vb. yiyecek içecek hizmetleri sunulan alanlarda ve özellikle pastane bölümü bulunan otel işletmelerinde; Pastane Şefi, Pastacı, Pastacı Yardımcısı, Baklavacı, Börekçi, Tatlıcı, Pizzacı-Pideci-Lahmacuncu, ekmekçi, simitçi ve çikolatacı olarak çalışma imkânı bulabileceklerdir.

Dikey Geçiş Olanakları

Pastacılık ve ekmekçilik programından mezun olan öğrenciler ÖSYM’nin yaptığı Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları durumunda,  Turizm Fakültelerinin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedir.

Misyon

Ülkemizde turizmin en önemli merkezlerinden birisi olan Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu olarak misyonumuz; yerel ve uluslararası ihtiyaçları göz önünde bulundurarak Gastronomi alanında (Aşçılık ve İkram hizmetleri) uzman (en az bir yabancı dil bilen, alanındaki bilgisayar yazılımlarına hakim, yeterli düzeyde teorik ve uygulamalı eğitim almış) bireyler yetiştirmek, Bilimsel ve sektörel araştırmalar yapmak, Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek ve Ulusal-Uluslararası düzeyde etkinlikler gerçekleştirmektir.

Vizyon

Gastronomi alanında yetiştirdiği bireyler ve gerçekleştirdiği projeler ile tanınan, sahip olduğu altyapı ve deneyim ile sektör taleplerine cevap verebilen, gelişen dünyanın gereksinimlerini önceden belirleyerek alanına liderlik eden uluslararası düzeyde bir meslek yüksekokul olmak.

İletişim

Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu
Cumhuriyet Mahallesi 136. Sokak No: 7 Göynük – KEMER – ANTALYA
Tel: 0 242 815 30 37
Tel: 0 242 815 30 38 - Belgegeçer