Seminerler ve Bilgilendirme Toplantıları

Seminerler ve Bilgilendirme Toplantıları

Şenay İyicil tarafından verilen “İletişim ve Beden Dili Semineri” 10.05.2016 tarihinde yüksekokulumuzda gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

Keyifle İçilen Kahvenin Serüveni adlı seminer 01 Nisan 2016 tarihinde yüksekokulumuzda gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

Dünya Mutfak Kültürleri dersi kapsamında İtalyan Şef Salvatore MIRANDA‘yı ağırladık. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

İNKAY Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Avni AKER‘in katılımıyla 18 Mart 2016 tarihinde yüksekokulumuz seminer salonunda “İş Yaşamına Uyum” başlıklı seminer gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

“Erasmus+, Mevlana ve Diğer Değişim Programları Hakkında Bilgilendirme Toplantısı” 06.01.2016 tarihinde yüksekokulumuzda gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

“BULGURUN TARİHİ, ÜRETİM SÜRECİ VE  MUTFAKLARDA KULLANIMI” adlı seminer 20.11.2015 tarihinde yüksekokulumuz Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

Akra Barut Asmani Restaurant ve Gloria Sports Arena Executive Chef’leri mesleki bilgi ve tecrübelerini öğrencilerimiz ile paylaşmışlardır. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

Misyon

Gastronomi alanında teorik bilgileri uygulama becerilerine dönüştürerek sektörün ve toplumun nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayan, kaliteli eğitim hizmeti sağlayan, öğrenmeye yeniliğe ve gelişime açık bireyler yetiştirmektir.

Vizyon

Gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi alanında değişimi ilke edinen, yeniliği takip eden, uluslararası düzeyde tanınan ve tercih edilen kaliteli ve seçkin bir eğitim kurumu olmaktır.

İletişim

Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu
Cumhuriyet Mahallesi 136. Sokak No: 7 Göynük – KEMER – ANTALYA
Tel: 0 242 815 30 37
Tel: 0 242 815 30 38 - Belgegeçer