Seminerler ve Bilgilendirme Toplantıları

Seminerler ve Bilgilendirme Toplantıları

Şenay İyicil tarafından verilen “İletişim ve Beden Dili Semineri” 10.05.2016 tarihinde yüksekokulumuzda gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

Keyifle İçilen Kahvenin Serüveni adlı seminer 01 Nisan 2016 tarihinde yüksekokulumuzda gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

Dünya Mutfak Kültürleri dersi kapsamında İtalyan Şef Salvatore MIRANDA‘yı ağırladık. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

İNKAY Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Avni AKER‘in katılımıyla 18 Mart 2016 tarihinde yüksekokulumuz seminer salonunda “İş Yaşamına Uyum” başlıklı seminer gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

“Erasmus+, Mevlana ve Diğer Değişim Programları Hakkında Bilgilendirme Toplantısı” 06.01.2016 tarihinde yüksekokulumuzda gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

“BULGURUN TARİHİ, ÜRETİM SÜRECİ VE  MUTFAKLARDA KULLANIMI” adlı seminer 20.11.2015 tarihinde yüksekokulumuz Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

Akra Barut Asmani Restaurant ve Gloria Sports Arena Executive Chef’leri mesleki bilgi ve tecrübelerini öğrencilerimiz ile paylaşmışlardır. Detaylar ve fotoğraflar için tıklayınız.

Misyon

Ülkemizde turizmin en önemli merkezlerinden birisi olan Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu olarak misyonumuz; yerel ve uluslararası ihtiyaçları göz önünde bulundurarak Gastronomi alanında (Aşçılık ve İkram hizmetleri) uzman (en az bir yabancı dil bilen, alanındaki bilgisayar yazılımlarına hakim, yeterli düzeyde teorik ve uygulamalı eğitim almış) bireyler yetiştirmek, Bilimsel ve sektörel araştırmalar yapmak, Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek ve Ulusal-Uluslararası düzeyde etkinlikler gerçekleştirmektir.

Vizyon

Gastronomi alanında yetiştirdiği bireyler ve gerçekleştirdiği projeler ile tanınan, sahip olduğu altyapı ve deneyim ile sektör taleplerine cevap verebilen, gelişen dünyanın gereksinimlerini önceden belirleyerek alanına liderlik eden uluslararası düzeyde bir meslek yüksekokul olmak.

İletişim

Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu
Cumhuriyet Mahallesi 136. Sokak No: 7 Göynük – KEMER – ANTALYA
Tel: 0 242 815 30 37
Tel: 0 242 815 30 38 - Belgegeçer